Blog

ERP sustav – digitalnom transformacijom povećajte učinkovitost svog poslovanja

Jeste li svjesni da je u tijeku brza digitalna transformacija procesa unutar prerađivačko-proizvodnih, ali i ostalih srodnih industrija čiji je cilj razvijanje „pametne“ tvornice? Upotreba digitalnih alata i planiranje u procesima proizvodnje više nisu bonus strategije, nego nužnost kako bi tvrtke ostale konkurentne u modernom dobu. Ako su vaši trenutni poslovni ciljevi isti – konkurentnost, unaprjeđenje poslovanja, smanjenje troškova i povećanje profitabilnosti, vrijeme je da upoznate ERP sustav i ostale oblike informacijsko-komunikacijskih tehnologija kao ključne alate koji će vas dovesti do njihovog ostvarenja. 

Proces odabira i implementacije ERP sustava može biti složen i uzeti vam mnogo ionako teško stečenog slobodnog vremena, no jednom kvalitetno integriran ERP sustav donosi dugoročnu uštedu vremena, ali i novca. U nastavku slijedi kompletan vodič svega što trebate znati o digitalnoj transformaciji i ERP sustavima kako biste ih mogli najbolje iskoristiti za poboljšanje svog poslovanja.

 

Kako Industrija 4.0 dovodi do transformacija poslovnih modela

Industrija 4.0 koncept je koji se odnosi na četvrtu industrijsku revoluciju, revoluciju u kojoj trenutno živimo i koja predstavlja logičan nastavak prethodne tri industrijske revolucije. Taj koncept fokusira se na integraciju različitih tehnologija u proizvodne procese kako bi se poboljšala produktivnost u proizvodnji, odnosno stvorila takozvana pametna tvornica ili pametna proizvodnja. Industrija 4.0 predstavlja radikalnu promjenu u načinu na koji se odvija proizvodnja gdje tvrtke umjesto tradicionalnih proizvodnih linija implementiraju prilagodljive sustave koji reagiraju na promjene u potražnji i ostale izazove u realnom vremenu. Sve to pomaže im da se brže prilagode promjenama na tržištu zbog čega postaju konkurentnije i profitabilnije.

Osnova digitalne transformacije prvenstveno je integracija informacijskih tehnologija s operativnim aktivnostima. To dovodi do jače proizvodne organizacije utemeljene na inteligentnom umrežavanju uređaja pomoću napredne tehnologije. Cilj takve organizacije poslovnih procesa jest autonomno komuniciranje među uređajima, analiziranje i prikupljanje velike količine podataka, brzo i precizno donošenje odluka, praćenje imovine i procesa u stvarnom vremenu, stvaranje dodane vrijednosti korisnicima te vertikalna i horizontalna integracija.

Pametna će proizvodnja dovesti do veće efikasnosti, promjene tradicionalnih veza između dobavljača, proizvođača i kupaca, ali i između čovjeka i stroja te razvoja novih poslovnih modela. Te prognoze nisu samo stvar predviđanja budućnosti, nego postoje već i konkretna istraživanja koja ih podržavaju. Ipak, značajan broj poduzeća još uvijek nije spreman na strukturne promjene koje donosi Industrija 4.0 i ne razvijaju strategije potrebne za primjenu 4.0 tehnologije. Vjerujemo da se već čitanjem i istraživanjem o novim mogućnostima tehnologije vi izdvajate iz te skupine poduzetnika jer je šteta propustiti priliku koja se trenutno pruža. U nastavku upoznajte tehnologije koje pomažu digitalnoj transformaciji sa stvarnim primjerima upotrebe i odmah razmislite kako ih možete implementirati u svoje poslovanje!

 

Tehnologije koje čine Industriju 4.0

Brojne organizacije koriste neke oblike novih tehnologija u svom poslovanju, ali obično u izdvojenim procesima koji svaki za sebe ne čine ogromne promjene. Krajnji cilj poduzeća trebao bi biti razvitak pametne tvornice, odnosno potpuna transformacija proizvodnje u integriranu, automatiziranu i optimiziranu proizvodnju.

To se može postići upotrebom inovativnih tehnologija Industrije 4.0 koje obuhvaćaju sljedeće:

  1. Industrijski Internet stvari (Internet of Things ili IoT)

Logično je da ovaj popis započnemo s vjerojatno najvažnijim elementom Industrije 4.0 – umrežavanjem fizičkih uređaja i senzora kako bi se olakšalo prikupljanje podataka o proizvodima, procesima i opremi. Tako prikupljeni podaci mogu se zatim analizirati i koristiti za optimizaciju proizvodnje i povećanje učinkovitosti. Tako se, na primjer, IoT već koristi u poljoprivredi za praćenje različitih mjerenja (vlažnosti, vremenske prognoze itd.) kako bi se povećale šanse za uspješan uzgoj.

  1. Analitika podataka i umjetna inteligencija (AI)

Velike količine podataka koje se skupljaju putem IoT-a i ostalih izvora analiziraju se uz pomoć umjetne inteligencije. Taj postupak daje tvrtkama priliku za identificiranje trendova i prepoznavanje određenih uzoraka ponašanja što omogućuje optimizaciju kvalitete proizvodnje, uštedu energije i sl. Primjerice, Uber koristi podatke svojih vozača i korisnika kako bi razvio algoritam na temelju kojeg se dinamički računaju cijene – povećanje u slučaju velike potražnje i sl.

  1. Robotika i automatizacija

Roboti se u proizvodnji koriste za različite aktivnosti i zamjenu ljudskog rada u određenim dijelovima proizvodnog procesa, a postaju sve autonomniji, fleksibilniji i kooperativniji. Na primjer, Amazon koristi robote u svojim skladištima čime se bolje iskorištava prostor, uz istovremenu redukciju troškova.

  1. Horizontalna/vertikalna integracija sustava

Horizontalna integracija sustava odnosi se na digitalizaciju u cjelokupnom lancu vrijednosti kroz razmjenu informacija i povezivanje informacijskih sustava od kupaca do dobavljača, dok je vertikalna integracija IT sustava kroz sve razine hijerarhije u poduzeću. Vertikalna integracija sustava uključuje upotrebu inteligentnih ERP sustava koji koriste strojno učenje, naprednu analitiku, blockchain i sl.

  1. Simulacijski modeli, virtualna stvarnost i proširena stvarnost

Svi oblici sustava koji se temelje na virtualnoj i proširenoj stvarnosti mogu se koristiti za različite usluge te razvoj i testiranje novih proizvoda ili procesa. To može umanjiti financijske izdatke i rizike koji se obično povezuju s tradicionalnim metodama razvoja. 3D simulacije izvrsne su za prikaz proizvoda, materijala i proizvodnih procesa, ali pojavljuju se sve više i u samim postrojenjima. Konkretno, ovaj oblik tehnologije može poslužiti za odabir dijelova u skladištu, slanje instrukcija za popravak nekog uređaja preko mobitela, treniranje zaposlenika u realnom prikazu opasne situacije itd.

  1. Aditivna proizvodnja (3D printeri)

3D printeri trenutno su nezamjenjiva pomoć za razvoj prototipova i individualnih komponenti nužnih za pojedini proizvod. Dodatno, aditivna proizvodnja može se proširiti na proizvodnju malih količina jedinstvenih proizvoda koji su stvoreni za kupčeve individualne potrebe. Tako se npr. trenutno izrađuju kacige po mjeri za kontaktne sportove – nakon što se napravi 3D skeniranje igračeve glave, može se napraviti kaciga koja će idealno odgovarati njegovim specifičnim mjerama. Naknadno se čak mogu ugraditi i senzori koji prate količinu primljenih udaraca te reportiraju pregled.

  1. Rad u oblaku ili cloud tehnologija

Cloud computing omogućuje tvrtkama pohranjivanje velike količine podataka koji se onda mogu koristiti za analizu i upravljanje poslovanjem. Isto tako, to stvara uvjete za suradnju i dijeljenje podataka s drugim poduzećima u lancu opskrbe. 

Ove se tehnologije međusobno kombiniraju i integriraju kako bi tvrtke postale efikasnije i fleksibilnije u svojoj proizvodnji i poslovanju. Najbolji prvi korak prema digitalnoj transformaciji poduzeća bila bi implementacija ERP sustava koji dovodi do vertikalne integracije sustava te rada u oblaku.

 

Što je ERP sustav

ERP sustavi ključni su elementi digitalne transformacije u poslovanju, pri čemu ERP označava Enterprise Resource Planning, odnosno sustav planiranja resursa tvrtke. Najjednostavnije rečeno, ERP sustav je softversko rješenje koje se koristi za integraciju različitih poslovnih procesa u kompaniji. To uključuje funkcije kao što su financije, proizvodnja, prodaja, nabava, ljudski resursi itd. ERP sustav obično se sastoji od više integriranih aplikacija sa središnjom bazom podataka koja prikuplja informacije sa svih odjela uključenih u proces proizvodnje i poslovanja.

Tako, na primjer, ERP sustav može imati modul za nabavu koji omogućuje tvrtki upravljanje nabavnim procesima, narudžbama, isporukama i plaćanjem dobavljača. Ili financijski modul pomoću kojega se olakšava i automatizira upravljanje financijskim poslovanjem uključujući knjigovodstvo, fakturiranje i izvješćivanje. Proizvodni modul posebno je zanimljiv jer ubrzava upravljanje proizvodnim procesima i planiranjem proizvodnje te uključuje kontrolu kvalitete i upravljanje zalihama tako da ćemo o njemu kasnije reći nešto detaljnije.

 

Vrste implementacije ERP sustava

ERP sustave možete implementirati na različite načine, zato je važno pažljivo odabrati idealan softver za svoju tvrtku i osigurati pravilnu obuku zaposlenika:

  1. Implementacija unutar tvrtke

U prošlosti se ERP sustav najčešće implementirao unutar tvrtke kao jedini dostupan način, a i danas je to često korištena opcija. U tom slučaju tvrtka pokreće izvršavanje programa s vlastitog servera te zapošljava IT stručnjake koji se brinu o održavanju, ažuriranju te sigurnosti servera i softvera. Međutim, ova vrsta implementacije sve se manje koristi jer se tvrtke okreću implementaciji ERP sustava u oblaku.

  1. ERP sustav u oblaku

ERP u oblaku smješten je na serverima koji su pod nadzorom treće strane i korisnici mu obično pristupaju putem web preglednika. Ovaj pristup je fleksibilniji i brži za implementaciju, a postoje dvije vrste rješenja: rješenje za jednog korisnika (single-tenant solution) u kojem jedna tvrtka koristi ERP i ima svoj server ili rješenje za više korisnika (multi-tenant solution) gdje više tvrtki koristi isti softver i hardver. Također, davatelj usluge redovito ažurira softver, stoga tvrtka ne treba imati interni IT tim koji će se baviti tim zadatkom. 

  1. Hibridni ERP

Ovo je način koji kombinira implementaciju unutar tvrtke i onu u oblaku. Primjerice, hibridni ERP sustav mogu izabrati tvrtke koje odrade implementaciju unutar svojih prostora u sjedištu, a sustav u oblaku onda koriste za područne urede. Isto tako, mogu se samo neki poslovni procesi prebaciti u oblak, a ostali zadržati na vlastitim serverima.

  1. Open-source ERP

Open-source ERP su sustavi otvorenog koda, što znači da je njihov izvorni kod dostupan i može se slobodno koristiti, prilagođavati vlastitim potrebama i distribuirati. Ovi sustavi često su besplatni za korištenje, a to je glavni razlog zašto su popularni u malim tvrtkama i organizacijama s ograničenim proračunom. Nažalost, njihova podrška je često minimalna zbog čega se i najmanje poteškoće na kraju mogu pretvoriti u velike troškove.

Dosad su se za male i srednje tvrtke najbolji pokazali ERP sustavi u oblaku, dok su se velike tvrtke često najbolje snašle u hibridnom modelu, s tendencijom prebacivanja što više procesa u ERP u oblaku.

 

Benefiti korištenja ERP sustava

ERP sustav može biti vrlo složen i najčešće zahtjeva stručnjaka za realizaciju, no upravo je to i njegova prednost jer se može potpuno prilagoditi vašem poslovanju. Implementacija ERP sustava zahtjeva temeljitu analizu poslovnih procesa, planiranje, prilagodbu softvera i obuku zaposlenika. Sve to ulaganje dugoročno se isplati jer jednom kvalitetno postavljen ERP sustav donosi uštedu vremena i novca. To se događa zato što integracija različitih poslovnih procesa u jedan sustav osigurava da učinkovitije upravljate svojim resursima, smanjite operativne troškove te povećate profitabilnost.

Dodatna je važna prednost ERP sustava bolja preglednost poslovanja jer spajanje različitih poslovnih procesa na jednom mjestu daje cjelovitiju sliku poslovanja. Korištenjem ERP sustava izbjegava se dupliciranje unesenih podataka, a voditelji i direktori imaju u svakom trenutku kompletan pregled stanja po svim odjelima. To znači bolje praćenje troškova, prodaje, proizvodnje i ostalih ključnih pokazatelja uspješnosti, pri čemu takva transparentnost pomaže pri donošenju boljih poslovnih odluka. 

Uz to, ERP sustav može pomoći tvrtkama u upravljanju rizicima. Kad imate sve poslovne procese integrirane na jednom mjestu kojem možete pristupiti s bilo koje lokacije, brže ćete identificirati i rješavati izazove. Na primjer, ako se pojavi problem s kvalitetom proizvoda, ERP sustav može vrlo brzo detektirati taj problem te pomoći u poduzimanju potrebnih koraka kako bi se poteškoća riješila. Nadalje, podacima se lako i brzo pristupa, čime se povećava produktivnost zaposlenika koji više ne moraju provoditi brojne radne sate tražeći potrebne informacije.

 

Digitalna transformacija poslovanja pomoću ERP sustava

Mnoge industrije trenutno doživljavaju digitalnu transformaciju, no ona je naročito vidljiva u proizvodno-prerađivačkoj i srodnim industrijama. ERP sustavi ključan su korak da takve tvrtke postanu pametnije i efikasnije u svojim poslovnim procesima te odvedu svoje poslovanje na sasvim novi nivo. Oni omogućavaju prikupljanje i analizu podataka u realnom vremenu iz različitih odjela i poslovnih funkcija, čime se pruža cjelovita slika o poslovanju tvrtke. Zbog toga oni odgovorni za odlučivanje mogu bolje razumjeti svoje poslovne procese, brže identificirati slabe točke te pronaći prilike za poboljšanje.

Uz to, ERP sustavi pomažu automatizaciji poslovnih procesa, što može poboljšati produktivnost poslovanja i smanjiti troškove. Automatizacija poslovnih procesa dovodi do brže obrade podataka, limitiranja grešaka te olakšava suradnju i komunikaciju unutar tvrtke. Također, automatizacija procesa može pomoći tvrtki da se pridržava zakona i regulativa jer se propisi automatski primjenjuju na sve podatke i dokumente.

ERP sustavi također su ključni za optimizaciju proizvodnje i upravljanje lancem opskrbe. Pomoću njih možete pratiti proizvodnju u realnom vremenu, optimizirati inventar, upravljati nabavom i planirati proizvodnju. Zbog toga će vaša tvrtka biti fleksibilnija i brže ćete reagirati na promjene u potražnji i tržišnim uvjetima.

Bez obzira na to jeste li spremni ili ne, digitalna transformacija danas je neizbježna u svim industrijama. Analiza postojećih poslovnih procesa i uvođenje digitalnih tehnologija postali su ključni faktori za povećanje performansi poslovanja. Implementacija ERP sustava izvrstan je način za to jer omogućava povećanje fleksibilnosti u poslovanju, poboljšava korisničko iskustvo i otkriva nove poslovne mogućnosti.

 

ERP sustav i planiranje proizvodnje

Proizvodnja je jedan od aspekata poslovanja na kojem uključivanje ERP sustava može učiniti ogromnu razliku, pogotovo kad je u pitanju planiranje proizvodnje. Kvalitetno isplanirati proizvodnju iznimno je važan korak za poduzeća u proizvodno-prerađivačkim djelatnostima kako bi se jednom pokrenut proizvodni proces mogao odvijati sa što manje zastoja. ERP sustav ovdje vam može poslužiti kao ključan alat za postavljanje plana proizvodnje na noge. Kad su svi procesi dostupni na jednom mjestu, uvijek se točno zna tko, što, kada, gdje i kako treba raditi.

Na primjer:

  1. Upravljanje zalihama

ERP sustav omogućuje tvrtkama praćenje količine materijala i proizvoda na skladištu te automatsko generiranje narudžbi materijala kada su zalihe niske. To vam osigurava da će nužna količina materijala uvijek biti dostupna kada je potrebna zbog čega neće dolaziti do zastoja u proizvodnom procesu i moći ćete lakše planirati buduću proizvodnju.

  1. Praćenje proizvodnog procesa

Pomoću ERP sustava možete pratiti napredak proizvodnje u realnom vremenu, a to znači da će se svi problemi i prepreke u proizvodnom procesu vrlo brzo identificirati i ukloniti. Posljedično, zbog prikupljenih podataka na jednom mjestu, pojavljivanje problema lako će se moći analizirati i tako predvidjeti buduće potencijalne poteškoće koje treba uzeti u obzir tijekom planiranja proizvodnje.

  1. Predviđanje potražnje

Pomoću ERP sustava lako možete unaprijed isplanirati proizvodnju jer ujedno možete i predvidjeti potražnju za proizvodima te isplanirati proizvodne aktivnosti kako bi se ta potražnja zadovoljila. Osim toga, možete optimizirati proizvodnju za postizanje maksimalne učinkovitosti s minimalnim izdacima.

  1. Integracija s drugim sustavima

ERP sustav uključuje integraciju s drugim sustavima, poput sustava za upravljanje kvalitetom ili sustava za upravljanje ljudskim resursima. Zbog toga tvrtka može bolje koordinirati svoje poslovne procese, poboljšava se komunikacija i suradnja među različitim dijelovima poslovanja, a to dovodi do kvalitetnijeg planiranja proizvodnje.

Sve ove funkcije ERP sustava pridonose da organizacije bolje planiraju svoju proizvodnju te uštede novac i potrebno vrijeme da proizvod dođe do kupca. Zbog toga proizvodno-prerađivačke kompanije koje koriste benefite moderne tehnologije postaju konkurentnije na tržištu i bolje odgovaraju na promjene u potražnji.

Kako će proizvodni proces izgledati u budućnosti

Nakon povećanja primjene tehnologija Industrije 4.0 očekuje se da će proizvodni proces biti znatno automatiziraniji i povezaniji, što će dovesti do smanjenja grešaka i povećanja produktivnosti u proizvodnji. Veliki broj linija bit će opremljen pametnom opremom i robotima koji će moći autonomno obavljati svoje zadatke. Uz to, proces proizvodnje bit će bolje povezan s drugim sustavima, kao npr. ERP sustavima što će dovesti do pametnijeg upravljanja resursima te smanjiti vrijeme čekanja i gubitaka u proizvodnji. Korištenjem tehnologija senzora i pametnih uređaja tvrtke će moći prikupljati velike količine podataka o proizvodnom procesu te ih analizirati kako bi se pronašli načini za bolju optimizaciju proizvodnje i povećanje kvalitete proizvoda. 

Sve navedene promjene (koje su već u velikom zamahu!) dovest će do značajnog napretka u proizvodnji, povećanja produktivnosti i reduciranja troškova proizvodnje - zbog čega će se kompanije brže prilagođavati novim tržišnim uvjetima i zahtjevima potrošača.

Zaključno o digitalnoj transformaciji

Ukratko, pametnim rješenjima u stvarnom vremenu otvarate si put do lakših i efikasnijih poslovnih procesa koji će vam pružiti konkurentsku prednost i poboljšati poslovanje općenito. Uz ERP sustave i ostale tehnologije industrije 4.0 donošenje kvalitetnih i informiranih odluka za poboljšanje poslovanja nikada nije bilo lakše. Stoga je krajnje vrijeme da si postavite pitanje – kako mogu još bolje iskoristiti digitalnu transformaciju za svoje poslovne ciljeve?

Ostali članci

EU banner logo EU banner logo EU banner logo

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj.

saznaj više